Pytania i odpowiedzi

Czy można zabudować wkład kominkowy samemu?

Posiadamy wyszkolonych instalatorów, którzy wykonają każdy projekt w profesjonalny sposób.

Jak wydłużyć gwarancje na produkt?

Po zakupie oraz instalacji produktu przez naszego instalatora prosimy wypełnić formularz na stronie internetowej kratki.com.

Co jeśli zamówiony kominek ma zbitą szybę?

Prosimy o nie odbieranie takiego kominka u kuriera DHL i skontaktowanie się z nami w celu wyjaśnienia sytuacji.

Czy kominek jest bezpieczny?

Tak, wszystkie sprzedawanie urządzenia w naszym sklepie są bezpieczne, posiadają odpowiednie atesty oraz spełniają wszystkie wymagane normy.

Czy pod kominkiem musi być specjalna wylewka?

Pod kominkiem nie musi być specjalnej zbrojonej wylewki. Dobrze jeśli w miejscu, gdzie powstać ma kominek wylewka jest bez izolacji. Jeśli kominek powstać ma w miejscu gdzie jest już np. drewniany parkiet, należy odpowiednio wyciąć go w tym miejscu i zalać betonem do odpowiedniego poziomu.

Czy do kominka potrzebne jest dodatkowe powietrze z zewnątrz?

W/g nowych przepisów, w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek musi zostać doprowadzone dodatkowe powietrze z zewnątrz. Niektóre typy pieców wyposażone są w specjalne króćce, za pomocą których powietrze z zewnątrz dostarczane jest bezpośrednio do wkładu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ nie dochodzi do wymieszania powietrza dostarczanego z zewnątrz, z powietrzem krążącym po budynku.

Co zrobić jeśli dym wydostaje się z komina?

Przyczyną wydostawania się dymu z kominka może być:

- zanieczyszczony komin - interwencja mistrza kominiarskiego

- za mały przekrój komina - przedłużenie komina

- długość komina - przedłużenie komina

- usytuowanie komina w stosunku do kalenicy (grzbietu dachu) - przedłużenie komina

- brak prawidłowego zakończenia komina - montaż daszku, rotowentu, strażak,

- nieprawidłowo podłączony wkład kominkowy do kanału dymowego - redukcja rury łączącej wkład z kanałem dymowym

- warunki atmosferyczne

- usytuowanie terenu

 

Jakim drewnem palić w kominku?

W kominku powinniśmy palić SUCHYM drewnem. Paląc mokrym drewnem doprowadzimy w dużym stopniu do zanieczyszczenia komina, nigdy nie osiągniemy efektu czystej szyby oraz w żadnym wypadku nie osiągniemy porządnego rezultatu grzewczego.

Do opału powinniśmy stosować drewno z drzew liściastych: buk, dąb, brzoza itd, których wilgotność nie przekracza 24%.

Dlaczego szyba jest brudna i jak ją wyczyścić?

Najczęstrzą przyczyną brudnej szyby jest nieodpowiednie drewno (mokre lub drewno zawierające duzo żywicy, gatunki iglaste). Aby nasza szyba była zawsze czysta polecamy specjalny płyn, który posiadamy w sprzedaży i jest on dostępny pod linkiem.

Czy kominek może być podstawowym źródłem ciepła?

Może, ale jest to rozwiązanie mało wygodne, więc najczęściej w domach jednorodzinnych ogrzewanie kominkowe jest dodatkowym źródłem ciepła. Kominek doskonale sprawdza się także w okresach przejściowych – wiosną i jesienią – kiedy centralne ogrzewanie już albo jeszcze nie pracuje, a temperatura nagle się obniży i w domu zrobi się chłodno.

Aby lepiej wykorzystać ciepło wytwarzane w kominku, można rozprowadzić je do innych pomieszczeń siecią kanałów nazywanych systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). I wtedy kominek, jeśli tylko ma odpowiednie parametry techniczne, może być podstawowym źródłem ciepła w domu. Podobnie jeśli będzie wyposażony w płaszcz wodny, czyli rodzaj wymiennika zamontowanego nad paleniskiem i połączonego z instalacją centralnego ogrzewania. Woda przepływająca przez wymiennik ogrzewa się od wkładu kominkowego, trafia do instalacji i tam oddaje ciepło grzejnikom, a one przekazują je do pomieszczeń. Ciepło z kominka można w ten sam sposób wykorzystać nie tylko do zasilania instalacji c.o., ale także do podgrzewania wody na cele użytkowe.

Niewątpliwą zaletą wkładu kominkowego jest możliwość znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Kiedy mamy kominek, i tak w nim palimy, a gdy w kominku jest wkład, ciepło zamiast uciekać do komina, ogrzewa inne pomieszczenia. Ale, jak każde ogrzewanie na paliwo stałe, wymaga ciągłego dozoru oraz obsługi – rąbania, noszenia i dokładania drewna do paleniska. Trzeba mieć na to czas i ochotę bez względu na porę roku.

Lepszy stalowy czy żeliwny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Zwłaszcza jeśli żeliwo jest dobrej jakości, a ścianki korpusu są grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Z żeliwa można kształtować różne ornamenty i wzory, które ozdobią ramy korpusu wkładu kominkowego lub tylną ścianę paleniska. Zaletami korpusów ze stali są przede wszystkim szczelność i wzornictwo. Wkłady stalowe wykonuje się z płyt o grubości 4-6 mm.

Jaką moc powinien mieć wkład?

Porównując parametry techniczne różnych wkładów kominkowych, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich moc i sprawność. Sprawność cieplna jest bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskuje się podczas normalnego użytkowania kominka. Najmniejsza moc nominalna to około 5, największa – ponad 20 kW, ale wkłady o tak dużej mocy to rzadkość. Najwięcej jest modeli o mocy 10-15 kW.

Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła dla domu, podaną moc nominalną wkładu trzeba porównać z zapotrzebowaniem na ciepło. Powinno być ono obliczone przez projektanta, a jego wartość podana w dokumentacji projektowej domu. Jeśli jej nie ma, można przyjąć orientacyjne wartości:

  • dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3,
  • dla starych, z kiepską izolacją - 80-100 W/m3.

Jeżeli kominek ma jedynie wspomagać system grzewczy, jego moc nominalna może być mniejsza. Przyjmuje się wówczas, że w domu dobrze ocieplonym może wynosić około 20, w nieocieplonym – około 50 W/m3. Producenci bardzo często podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl